//cdn.cookie-script.com/s/e06461ee5ca9d0618ff23b6fedae22aa.js

Kaip lavinti kūdikio smegenis

Kaip lavinti kūdikio smegenis

 

Gimus jūsų kūdikio smegenys talpina šimtą milijardų neuronų (tiek, kiek Paukščių take žvaigždžių!). Per pirmuosius jo gyvenimo metus išsivysto trilijonai smegenų ląstelių jungčių, vadinamų neuronų sinapsėmis. Smegenų jungčių taisyklė – „naudokis arba prarask“. Sinapsės, kurios nesutvirtinamos stimuliuojant, yra prarandamos per vaiko mokyklinius metus. Vaiko smegenys yra lankstesnės ir pažeidžiamesnės nei suaugusiojo. O kūdikio smegenyse yra dusyk daugiau neuronų jungčių nei suaugusiojo.
Leisdami kūdikiui patirti naujų kalba praturtintų įspūdžių, stimuliuojate neuronų jungtis ir sutvirtinate jas. Jis įgyja puikių kalbos, mąstymo ir planavimo įgūdžių. Padovanokite vaikui sveiką pradžią net prieš jam gimstant. Būkite sveika nėštumo metu, žinokite, kad kai kurie vaistai gali pažeisti vaisiaus smegenis. Daug tokių pažeistų vaikų turi rimtų mokymosi problemų, kenčia dėl agresijos protrūkių. Tyrimai taip pat atskleidė, kad rūkymas nėštumo metu lemia žemesnius skaitymo pažymius.
Prasmingai kalbėkitės. Į kūdikio garsus atsiliepkite raiškia intonacija pasakytais žodžiais ir sakiniais. Smegenų sritims, atsakingoms už kalbą ir kalbėjimą, reikia jūsų pagalbos. Žaiskite žaidimus, kuriuose aktyvų vaidmenį užima rankos. Kūdikiai puikiai mokosi paprastų nuoseklių žaidimų. Būkite dėmesingi. Kai jūsų kūdikis nurodo kokį daiktą, pasekite jo žvilgsnį ir pakomentuokite objektą, į kurį nukreiptas jo dėmesys. Tai patvirtins vaikui, kad jo pastebėjimai svarbūs ir jums.
Skatinkite ankstyvą susidomėjimą knygomis. Pasirinkite knygas su dideliais spalvotais piešiniais, skaitykite jas su vaiku. Rodydami paveikslėliuose nupieštus gyvūnus, palydėkite savo pastabas atitinkamais jų garsais. Skaitydami intonuokite, skatinkite vaikus kalbėtis apie knygas. Prisiminkite, kad dabar svarbiau ugdyti vaiko kalbos suvokimą nei jo kalbėjimą. Keisdami vystyklus pasinaudokite proga ugdyti vaiko emocijas savo kūno atžvilgiu, paglostykite plaukus, pilvelį. Tyrimai rodo, kad nedažnai liečiamų kūdikių smegenys mažesnės nei būdinga jų amžiui. Taip pat keisdami vystyklus kalbėkitės su kūdikiu. Pasirinkite kūdikio amžiui tinkamus žaislus, kurie leistų vaikui bendrauti ir pažinti.
Reaguokite vaikui pravirkus. Nuraminkite, paglostykite, paimkite ant rankų, užtikrinkite jo saugumą, kad sustiprintumėte smegenų jungtis limbinėje smegenų dalyje, susijusioje su emocijomis. Jūsų ramus glėbys ir kasdieniai užsiėmimai su kūdikiu signalizuos smegenims apie emocinį saugumą. Skatinkite pasitikėjimą būdami dėmesingi ir susitelkę. Saugiai emociškai susiję kūdikiai galės daugiau energijos skirti aplinkos tyrinėjimui, mokymuisi ir atradimams.
Naudokite kūno masažą sumažinti kūdikio stresui ir padidinti gerai savijautai bei emociniam saugumui. Mylintys prisilietimai skatina kūdikių augimą. Tyrimai parodė, kad tris kartus per dieną masažuojami neišnešioti kūdikiai išrašomi iš ligoninės anksčiau nei nemasažuoti.
Tvarkymosi metu paskirkite paprastas užduotis vaikui – tai geras būdas mokytis kategorizavimo. Jie išmoks, kad pliušiniai žaislai eina „miegoti“ į vieną dėžę; automobiliai, sunkvežimiai ir kitos transporto priemonės – į kitą. Jiems reikia išmokti rūšiuoti objektus pagal įvairias kategorijas, tarkime, nuo didžiausio iki mažiausio.
Užtikrinkite šliaužiojančiam kūdikiui saugią aplinką. Erdvinis mokymasis yra labai svarbus, jūsų vaikas ims suprasti tokias sąvokas, kaip „po“, „už“, „šalia“, „toli“. Taip jis kurs savo santykį su pasauliu. Dainuokite palydėdami dainos žodžius atitinkamais judesiais. Tai padės vaikui susieti garsus su judesiais, leis jam mokytis ritmo, rimo, kalbos. Prisiderinkite prie vaiko temperamento. Kai kurie vaikai gali lengvai adaptuotis nepažįstamose situacijose, kiti yra drąsūs ir impulsyvūs, treti drovūs. Padėkite droviam vaikui pasijusti drąsiau, o itin aktyviam padėkite saugiai naudoti savo energiją bei ją kontroliuoti.
Užtikrinkite malonią valgymo ir poilsio laiko atmosferą. Garsiai ištarkite patiekalų pavadinimus kūdikiui valgant. Džiaukitės, kai jis išmoksta pats valgyti, nesvarbu, kad didžioji dalis lekia pro šalį. Taip bus sustiprintos pozityvios asociacijos su maistu ir valgymu. Būkite nuoseklūs reaguodami į vaiko elgesį. Besivystantis protas geriau mokytis suprasti pasaulį, jei reaguosite į vaiko elgesį prognozuojamu, tinkamu būdu.
Auklėkite pozityviai. Aiškiai nubrėžkite pasekmes už tam tikrus veiksmus, nebaugindami ar negėdindami vaiko. Jei šis elgiasi netinkamai, tarkime, suduoda kitam vaikui, pritūpkite, kad jūsų akys būtų tame pat lygmenyje, kalbėkite žemu, rimtu balsu, pakartokite taisyklę. Taisyklės turi būti paprastos, nuoseklios, atitinkančios vaiko amžių. Nerealu tikėtis, kad kūdikis nepalies stiklinės vazos ant kavos staliuko. Realu tikėtis, kad kūdikis neims švaistytis smėliu iš smėlio dėžės.
Skatinkite atjaučiančius jausmus kitiems. Naudokite momentus, kai kas nors atrodo liūdnas ar susikrimtęs, kad padėtumėte vaikui suvokti jausmų, rūpinimosi, dalijimosi, gerumo esmę. Kuo daugiau smegenų jungčių sukuriate empatijai, tuo labiau užtvirtinate. Taip įtvirtinami ir pozityvūs emociniai įgūdžiai. Leiskite prižiūrimiems žaisti su tokiomis medžiagomis, kaip smėlis, vanduo, net purvas. Kūdikis taip susipažins su tekstūromis, skysčiais, kietomis materijomis. Maudynių metu susipažįstama su vandeniu, muilu, puriu rankšluosčiu. Visa tai svarbu smegenų vystymuisi.
Džiaukitės ir domėkitės savo kūdikiu. Leiskite savo kūno kalbai, spindinčioms akims, dėmesiui ir šypsenoms parodyti, kaip mylite savo atžalą.

 

Šaltinis: www.delfi.lt

Komentarų kol kas nėra.

Komentuoti

Išvalyti laukus

Vaikų radijas