Afrika vaikų piešiniuose: nuo Bonifacijaus atostogų iki globalių pasaulio problemų

Afrika vaikų piešiniuose: nuo Bonifacijaus atostogų iki globalių pasaulio problemų

Baigėsi tris mėnesius trukęs Nacionalinis vaizduojamųjų menų projektas „Ubuntu – aš esu, nes esi tu“. Kovo 29 d., sekmadienį, Lietuvos vaikų ir jaunimo centre karaliaus Afrika – visą dieną čia vyks Afrikos spalvoms, kasdienybei, problemoms ir stereotipų laužymui skirtas finalinis projekto renginys: kūrybinių darbų konkurso parodos atidarymas, edukacinės ir kūrybinės dirbtuvės, filmų peržiūros, jaunųjų dizainerių afrikietiškų madų šou.

Nacionaliniam piešinių konkursui savo darbus pateikė per 1000 jaunųjų autorių (6–19 m.) iš daugiau nei 70 šalies mokyklų. Per šių metų sausio–kovo mėn. vaikai kūrė darbus, rinko nugalėtojus savo mokyklose ir siuntė juos į Lietuvos vaikų ir jaunimo centrą. Vertinimo komisija laureatus rinko keliais etapais – pradžioje dailininkai rinko didžiausią meninę vertę skirtingomis technikomis atliktus dailės darbus, antrajame atrankos etape Afrikos žinovai vertino darbų siužetus – ar jie neprasilenkia su realybe bei kiek atspindi Afrikos nūdieną.

„Parodoje matysime tik tokius darbus, kurie atspindi tai, kokia Afrika yra iš tikrųjų savo spalvomis, nuotaikomis ir problemomis, su kuriomis susiduria Afrikos visuomenė, – pasakoja šio projekto organizatorė Rūta Vaitiekutė. – Geriau pažinti Afriką ir tik po to imtis kūrybos buvo vienas iš konkurso reikalavimų“.

Žvelgiant į vaikų piešinius akivaizdžiai matosi, kas pasidomėjo Afrikos gamtos spalvomis, gyvūnija, žmonių gyvenimo būdu, o kad vadovavosi senosios animacijos suformuotais stereotipais apie Bonifacijaus atostogas ir vaikučius su žolių sijonėliais.

„Vaikai atrado, kad Afrika – hiphopo ir hauso tėvynė. Mažųjų dailininkų darbuose apstu žirafų ir raganosių”, – pasakoja pašnekovė. – Įdomu ir tai, kad Lietuvos vaikai Afriką vaizduoja kaip labai skurdžią šalį, tačiau jų darbuose badaujančių vaikų nebėra“. Na, o iš tiesų Afrika yra labai įvairi, yra regionų, kuriuose gyventojų kasdienybė nelabai skiriasi nuo Lietuvos.

Projekto organizatorė džiaugiasi, kad piešinių kūrėjai atkreipė dėmesį ir į globalias problemas, tokias kaip tinkamo vartoti vandens trūkumas, nepakankamas mokslo prieinamumas, mokyklų stoka Afrikoje. Tačiau komisija tikėjosi daugiau darbų šiomis globaliomis temomis.

 

Apie Finalinio laureatų apdovanojimo renginio „Ubuntu: aš esu, nes esi tu“ programą:

Renginio pradžia – 11.00 val. Sveikinimo žodžius tars Valdas Jankauskas, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro direktorius bei Saulius Jaskelevičius, Užsienio reikalų ministerijos Lotynų Amerikos, Afrikos, Azijos ir Okeanijos departamento patarėjas.

11.20 val. LVJC Didžiojoje salėje prasidės Lietuvos moksleivių kurtų drabužių kolekcijų Afrikos tema pristatymas. Drabužių kolekcijas demonstruos jaunieji dizaineriai iš Tauragės „Aušros“ pagrindinės mokyklos, Anykščių r. Toškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos, Tauragės „Versmės“ gimnazijos, Panevėžio moksleivių namų, Utenos Dauniškio gimnazijos, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro. Darbus komentuos Eskedar Tilahun, Vilniuje gyvenanti etiopė, drabužių ir aksesuarų parduotuvės „Matihan“ savininkė ir dizainerė.

12.20 val. LVJC Didžiojoje salėje vyks Lietuvos moksleivių vaizduojamųjų menų konkurso laureatų parodos pristatymas bei darbų peržiūra. Žodį apie parodą tars vertinimo komisijos nariai.

13.00–16.40 val. vyks įvairiausi afrikietiški užsiėmimai moksleiviams-laureatams:

Afrikietiškų kalbų užsiėmimai, kartu su Madara Žgute, antropologijos studente, savanoriavusia Ganoje ir Kenijoje;

Afrikietiškų būgnų užsiėmimai su Martynu Sučyla, afrikietiškos muzikos gerbėju ir muzikantu;

Piešimo ant kūno užsiėmimai, kuriuos ves Edita Kondrat ir Agnė Dapkutė, piešimo ant kūno dailininkės;

Su Afrikos vabzdžiais supažindins www.insektariumas.lt atstovai;

Afrikietiško dainavimo užsiėmimus ves LVJC vokalo pedagogė Aušra Norvilaitė bei Viktoras Diawara, muzikantas, grupės SKAMP narys).

13.00–14.30 val. rengiama apvalaus stalo diskusija „Patarimai pedagogams, kaip įtraukti globalaus švietimo temas į dailės pamokas“ arba „Ką pamatė ir ko nepamatė moksleiviai ir jų mokytojai dalyvaudami projekte „UBUNTU – aš esu, nes esi tu“. Diskusiją moderuoja projekto bičiuliai Julius Norvila ir Eugenija Kovaliova.

16.50–17.30 val. Viktoro Diawaros ir renginio dalyvių koncertas.

 

Visi konkursui pateikti kūrybiniai darbai bus talpinami projekto Facebook paskyroje.

 

Komentarų kol kas nėra.

Komentuoti

Išvalyti laukus

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!